سالنی با زوارهای در رفته

به قول مرحوم اخوان ثالث هوا بس ناجوانمردانه سرد است.

مشغول تمرینیم ولی کو تا هوای سالن گرم شود. فکر کنم سرایدار محترم دیشب خوابش برده که برای تمرینات صبح باشگاه را گرم کند. اما کو سرایدار. حتما مسئول مربوطه فکر کرده باشگاه خودش، با تمرینات ما گرم می­شود اما فکر این را نکرده که قندیل بستیم و عن­قریب جز مجسمه­های یخی ناب در این فصل خواهیم بود. به­هر زوری فن را روشن می­کنیم تا هوا کمی گرم شود.

نرمش تمام می­شود قربانش بروم نه توپی، نه وسیله ورزشی، نه راکتی ..... سالن خالی از هر امکانی و زمان، زمان دست رشته است. توپ روی هوا می­چرخد و من بیچاره زمین خورده و قربان تشک­ها بروم که متعلق به 20 سال پیش است و بیچاره زوارشان در­رفته است به زبان بی­زبانی می­گویند : « ای بابا آدم هم بود تا حالا هفت کفن پوسانده بود ما که دیگه جای خود داریم.»

یادش بخیر چند سال پیش از وسایل ورزشی مثل توپ فیزیو­بال و ... خبری بود ولی چه کنیم که روزگار غریبی است. چند سال پیش دزدان رحم نکرده و شبانه اموال را به غارت برده­اند و ما از همان موقع بی­وسیله شدیم و ماندیم با یک ضبط داغون تا تمرینات ورزشی و ایروبیک را انجام دهیم ولی عن­قریب از تشک­های فرسوده صدا در می­آمد و از این ضبط نه. می­رویم تا کمی آب بخوریم اما عوض ما، آبخوری یخ زده و آدم یاد قندیل­های « غار علیصدر » می­افتد با همان نوسانات دما. سراغ رخت­کن هم نرویم چرا که ممکن است حالتان بد شود اما زمستان است و گرنه اگر تابستان بود بوی پا و عرق یقینا ما را مسموم کرده و راهی بیمارستان می­کرد. نمی­دانم هر جای دنیا خصوصی­سازی به ارتقا کیفیت کمک می­کند ولی از زمانی که خصوصی­سازی شد مشکلات­مان بیشتر و بیشتر شد. تا جایی­که مردانی که در شیفت بعدازظهر به باشگاه می­آیند، در را شکستند. آن هم به خاطر افزایش شهریه.

سرتان را درد نیاورم ریاست محترم تلاش می­کند که سالن مرده را زنده کند اما کو بودجه. تازه اگر بودجه­ای هم در کار باشد تا به بخش بسطام برسد تمام شده و ماجرای همان گلوله برفی است. حالا با این همه مسئله بسیاری به شهرستان شدن بسطام چشم دوخته­اند تا بودجه مستقیما به خود شهرستان اختصاص پیدا کند و چیزی از آن بودجه هم به بخش تربیت­بدنی تا این باشگاه فرسوده که یادگار زمان کهن است، از این حالت خارج شده و حداقل از امکانات لازم برخوردار شود.

گفتیم جوانمردی که اگر پهلوان و قهرمان در روزگار فعلی بودند، چه می­کردند .... اصلا از جوانمردی بگذریم آیا نبود امکانات ورزشی ما را دل­سردتر نمی­کند در حالی که ورزش خواص زیادی به لحاظ روحی و جسمی دارد. می­دانیم که ورزش در کاهش بسیاری از بیماری­های روحی نظیر افسردگی، اضطراب و نگرانی تأثیر مثبت دارد ولی فکر کنم با یک سالن کهنه، یک سقف ­ریخته این شرایط نه نگرانی را کاهش داده بلکه آن را چند برابر کند. البته شاید در شرایط فعلی، اداره تربیت­بدنی هم صرفه­جویی را در پیش گرفته که مبادا این چندرغاز هم از کف رود و ارائه خدمات، تأمین شرایط سالم روانی برای شهروندان که پیش­کش. شاید هم خدا را چه دیدی شاید دارای باشگاه تازه شدیم با تشک­های تازه، وسایل ورزشی مثل توپ فیزیو­بال با جایگاه مخصوص. انباری درست حسابی. گفتم انباری که موجودات زنده در آن رفت وآمد می­کند، بماند ولی از سقف فروریخته­اش باید گفت که مسئولان را به فکر انداخته که عن­قریب پشت­بام را ایزوگام کرده قبل از آن­که سقف فرو بریزد یا شاهد باران در بخشی از سالن ورزشی باشیم. البته باران هم خوب است، بالاخره برای تغییر روحیه ورزشکاران یا مصدوم شدن­شان یا دور همی عیادت مریض رفتن و حرفایی از جوانمردی زدن.

به نقل از پارسیای قومس

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 19 بهمن 1391    | توسط: بسطام نیوز    | طبقه بندی: اخبار استان سمنان، اخبار شهرستان بسطام، اخبار شهرستان بسطام، بسطام،     |
نظرات()