یکی از خواسته ­های مردم بسطام از روزهای دور، ارتقای این بخش به شهرستان است. مدتی پیش صحبتی از قول کاظم جلالی در رسانه­ها منعکس شد که خبر از طی شدن مراحل پایانی برای ایجاد شهرستان بسطام را نوید می­داد. پیرامون تعیین حریم جغرافیایی شهرستان جدید حواشی ایجاد شد. البته بیشتر تشنجهای ایجاد شده مربوط و محدود به رسانه­های فعال در فضای مجازی بود. در حال حاضر و با توجه به صحبتهای نماینده شهرستان­های شاهرود و میامی و البته اتحاد کم­سابقه ساکنان شهرستان بسطام به نظر می­رسد که با­مساعدت مقامهای دولتی به زودی می­توانیم شاهد ارتقای بخش بسطام به شهرستان باشیم.

مدتی پیش و در شماره 25 هفته­نامه « پارسیای قومس » به بررسی برخی از پتانسیلهای ممتاز بخش بسطام اشاره کردیم؛ ویژگیهایی که می­تواند در شهرستان شدن بسطام نقش موثری داشته باشد. در این مدت، اقدامات خوبی توسط شهرداری و شورای شهر بسطام برای ساماندهی و ارتقای این بخش انجام شده است. بهسازی خیابانها و معابر عمومی شهر، فعالیتهای عمرانی و شهری، احداث و بهره­برداری از میدان میوه و تره­بار در بسطام گوشه کوچکی از این فعالیتها بوده است. در ماه­های قبل شنیده شد که تلاش مسئولان برای ارتقای دانشکده کشاورزی بسطام به دانشگاه و احداث خوابگاه دانشجویی، در ارتقای این بخش می­تواند تاثیرات مثبتی داشته باشد.

بیش از یک سال پیش شهرستان جدید میامی تشکیل شد. در آن زمان نیز حواشی پیرامون محدوده جغرافیایی شهرستان جدید میامی ایجاد شد. ساکنان بیارجمند نیز از هم استانیهایی هستند که از سالهای گذشته به انتظار شهرستان نشسته­اند. در آن مقطع زمانی مردم بیارجمند علاقه­ای به حضور در حریم جغرافیایی شهرستان جدید میامی نداشتند. در انتها شهر بیارجمند متعلق به شهرستان شاهرود باقی ماند. در روزها و هفته­های گذشته که خبر اقدامات نهایی برای شهرستان شدن بسطام در رسانه­ها منعکس می­شد، اتفاقاتی مشابه سال گذشته رخ داد. در آستانه ایجاد شهرستان بسطام، گروهی از اهالی شهر مجن خواستار ماندن در حریم جغرافیایی شهرستان شاهرود بودند. هرچند زمان زیادی برای بیان این خواسته وجود داشت اما انعکاس این اعتراض اهالی مجن در این مقطع زمانی حواشی را ایجاد کرد. در نهایت همانند شهر بیارجمند با رایزنی­های نماینده شهرستانهای شاهرود و میامی و پیگیری استاندار و مسئولان و بزرگان بسطام و میامی تصمیم براین شد که مجن در حریم جغرافیایی شهرستان شاهرود باقی بماند.

جدا از برخی تشنجها و حواشی پیرامون محدوده جغرافیایی شهرستان بسطام، خبرهای خوبی در این زمینه به گوش می­رسد. کاظم جلالی از سالهای پیش وعده ایجاد شهرستان بسطام را مطرح کرده است. بیراه نیست اگر این صحبتها را با توجه به نفوذ جلالی در انتخاب مجدد وی موثر بدانیم. نماینده شهرستانهای شاهرود و میامی در مناسبتهای مختلف ایجاد شهرستانها، بخشها و شهرهای را قدمی موثر در راه رسیدن به آرمان "استان شاهوار" عنوان می­کند. جلالی در پاسخی به پرسش یکی از بازدید­کنندگان سایت اطلاع رسانی خود در مورد تحقق وعده شهرستان شدن بسطام، پیگیری این مهم را مربوط به سالهای گذشته تا به امروز قلمداد می­کند. در بخشی از پاسخ نماینده شاهرود آمده است که پیگیری ارتقای بخش بسطام به شهرستان در چندین ملاقات با رئیس­جمهور مطرح شده و این خواسته چندین بار به صورت کتبی و شفاهی به اطلاع رئیس دولت رسیده است.

برای بررسی امکان شهرستان شدن بسطام در ابتدا نیاز بود تا مسئولان استانی این مهم را بررسی کرده و نتیجه را به وزارت کشور اعلام کنند. در پایگاه اطلاع رسانی کاظم جلالی بیان شده که بیش از دو ماه پیش بررسیهای استان اتمام یافته و پرونده ایجاد شهرستان به وزارت کشور منتقل شده است. جلالی خبر می­دهد که پس از رسیدن این درخواست به وزارت کشور به صورت جدی، مستمر و هفتگی پیگیری­هایی را از طریق وزیر و معاونت سیاسی وزارت کشور انجام داده است.

جلالی می­گوید که طرح شهرستان شدن بسطام پس از کسب نظر موافق وزارت کشور این مهم در هفته­های گذشته برای بررسی نهایی و تصویب به کمیته سیاسی و دفاعی دولت ارسال شده است. به گفته جلالی، این "آخرین قدم" در راه تشکیل شهرستان بسطام خواهد بود. پس از تصویب کمیته سیاسی و دفاعی دولت این طرح به هیات دولت رفته است و تصمیم نهایی در آنجا اتخاذ می­شود. جلالی معتقد است که ایجاد کش و قوسهای منطقه­ای در این مقطع زمانی همانند مخالفت مردم مجن و غیره می­تواند موجب به تاخیر افتادن روند شهرستان شدن بسطام می­شود.

در نهایت شنیده شد که پس از پیگیری­ها و تلاشهای استاندار سمنان، نماینده شهرستانهای شاهرود و میامی، امام جمعه بسطام، اعضای شورای شهر و بسیاری دل­سوزان و بزرگان بسطام طرح شهرستان شدن بسطام مراحل آخر این مهم در حال پیگیری است و تنها تفاوت این است که شهر مجن بخشی از حریم جغرافیایی شهرستان شاهرود باشد.

در روزهای اخیر شهرداری و اعضای شورای شهر بسطام از تلاشها و پیگیری­های مسئولان استان و شهرستان شاهرود قدردانی کردند. به گزارش سایت « بسطام نیوز » در بخشی از این نامه آمده است که : « به این وسیله از روند رو به پیش ارتقای بخش بسطام که مرهون زحمات بی­شائبه و خستگی ناپذیر حجت­الاسلام­والمسلمین حاج آقای معصومی امام جمعه محترم بسطام، جناب آقای دکتر جلالی نماینده معزز شهرستان­های شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی، جناب آقای دکتر رهی استاندار ارجمند و معاونان گرامی و جناب آقای محمدزاده بخشدار عزیز بسطام کمال تشکر و قدردانی خویش را ابراز نموده، از درگاه پروردگار هستی بخش توفیقات روز­افزون همه مسئولان خدوم را خواستاریم. »

در ادامه این مرقومه آمده است که : « از حضور جناب آقای دکتر جلالی ریاست محترم مرکز پژوهشهای شورای اسلامی خواستاریم با همت بلند و عزم راسخ خویش چونان گذشته در تحقق خواسته به­حق بخش بسطام تلاشی مضاعف مبذول فرمایند. »

در روزهای اخیر پایگاه اطلاع ­رسانی کاظم جلالی از درخواست نماینده شاهرود و میامی از وزیر کشور در خصوص ارتقا سطح تقسیماتی روستای "قلعه­نو­خرقان" به شهر خبر داده است. به گزارش سایت نماینده شاهرود و میامی وزارت کشور دستور مطالعه و بررسی این موضوع را به استانداری سمنان صادر کرده است. همچنین به گزارش همین سایت : « در پی نامه دیگری از کاظم جلالی به وزیر کشور در خصوص ارتقا سطح تقسیماتی حسین­آباد و نردین، دفتر تقسیمات کشوری اعلام داشت که موضوع در استانداری سمنان تحت بررسی است و به محض حصول نتیجه، مراتب متعاقبا اعلام خواهد شد. »

روزهایی را پشت سر می­گذاریم که به گفته کاظم جلالی گامهای آخر برای شهرستان شدن بسطام در حال برداشتن است. بایستی اتحاد در عمل سرلوحه کارها قرار گیرد تا حرکت روبه­جلویی که این روزها شاهدش هستیم با سرعت بیشتری طی شود. تشکیل استانی با نام شاهوار از روزهای دور یکی از آرمانهای مردم شاهرود و ساکنان این منطقه بوده است. ایجاد شهرستانهای جدید در این منطقه و متعاقب آن دیگر تقسیمات کشوری و تشکیل شهرها و بخشهای دیگر می­تواند قدمهای مثبتی برای جامه عمل پوشاندن به رویای استان شاهوار باشد. جدای تمام صحبتهای اخیر که ممکن است به ایجاد استان جدید منتهی شود یا نشود، باید پذیرفت که تشکیل شهرستانهای شاهرود می­تواند حرکتی مهم در راستای برقراری عدالت باشد.

برگرفته از سایت پارسیا نیوز

نوشته شده در تاریخ جمعه 20 بهمن 1391    | توسط: بسطام نیوز    | طبقه بندی: اخبار استان سمنان، اخبار شهرستان بسطام، اخبار شهرستان بسطام، بسطام،     |
نظرات()