فیلم نیوز: تهیه کننده سریال «یلدا» در توضیح علت تفاوت لهجه‌های بازیگران سریال «یلدا» گفت: برای پرداختن به لهجه های افراد وقت کافی نداشتیم و فقط برای بعضی از شخصیت ها استفاده از لهجه شاهرودی را در نظر گرفته بودیم.

این روزها سریال تلویزیونی «یلدا» از شبکه یک سیما در حال پخش است. سریالی که در آن بازیگران به دو شکل سخن می گویند. عده ای مانند «حمید عطایی»، «عبدالحمید آذرنگ» و «الهام پاوه نژاد» با لهجه شاهرودی سخن می گویند و برخی دیگر همچون: «چنگیز جلیلوند» با وجود آنکه در داستان بر شاهرودی بودن آنها تاکید می شود، بدون لهجه سخن می گویند.


وقت پرداختن به لهجه همه بازیگران را نداشتیم

بهروز خوش رزم، تهیه کننده سریال «یلدا» در گفت و گو با خبرنگار تلویزیون سینماپرس، در خصوص استفاده برخی از بازیگران این سریال از لهجه شاهرودی اظهار داشت: برخی از بازیگران سریال «یلدا» از ابتدا نیز قرار نبوده لهجه داشته باشند مثلاً برای چنگیز جلیلوند بازیگر نقش حاج محمد علی زاهدی مشهور به مندلی اصلا لهجه ای در نظر گرفته نشده و این شخصیت نیز تنها در دو قسمت آغازین سریال ایفای نقش می کند و نقش کوتاهی دارد، اما برای حمیدرضا آذرنگ (فتاح) و الهام پاوه نژاد (عاطفه) لهجه در نظر گرفته شده بود که از نظر ما خیلی هم خوب در آمده است.

تهیه کننده سریال «یلدا» ادامه داد: برای پرداختن به لهجه های افراد وقت کافی نداشتیم و فقط برای بعضی از آنها استفاده از لهجه را در نظر گرفتیم.افرادی مثل فریبا کوثری(آفاق)، بیژن افشار (آصف) و محمدرضا شریفی نیا که از فرزندان حاج محمدعلی زاهدی هستند و از تهران آمدند اصلا لهجه در نظر گرفته نشده است.

خوش رزم در پاسخ به اینکه چرا از دوبله برای بهتر در آمدن لهجه ها در این سریال استفاده نشد، پاسخ داد: از ابتدا نیز قرار بر این نبود که همه افراد لهجه داشته باشند و میرباقری اصلا قصد استفاده از صدای دوبله شده در سریال «یلدا» را نداشت.

بر اساس این گزارش، سریال یلدا در شرایطی از شبکه یک سیما پخش می شود که اربعین هم پشت سر گذاسته شده و پس از گذشت چهل روز از آغاز عزاداری های محرم، عملا فضای کلی کشور در یک شیب به سمت پایان ماه صفر است و به نظر می رسد حال و هوای پایانی روزهای ماه صفر؛ برخلاف روزهای آغاز ماه محرم، فضای مناسبی برای پخش این سریال نباشد. این موضوعی است که خوشرزم درخصوص آن می گوید: قرار بود مجموعه «یلدا» برای پخش در ایام محرم آماده شوداما به دلیل طولانی شدن کارها و پیگیری های اداری، فیلم برداری این کار دیر شروع شد و اکثر بخش های کار نیز در مدت زمان کم و به صورت فشرده انجام شد.

این اظهار نظر در شرایطی مطرح می شود که طبق خبرهای پیشین، تصویربرداری این سریال 12 قسمتی از نیمه دوم شهریورماه آغاز شده و تا امروز حدود 120 روز از آغاز تصویربرداری این سریال گذشته و بر این اساس یلدا به طور متوسط روزانه حدود 5 دقیقه تصویربرداری مفید می توانسته داشته باشد که این میزان، در شرایط فعلی سریال سازی رقم قابل قبولی است و حتی از سرانه فعلی برخی سریال ها نیز کمتر است.

خوش رزم در خصوص علت عدم پخش سریال در ماه محرم سال آینده نیز گفت: اگر می خواستیم این سریال را برای سال آینده و در ایام محرم پخش کنیم کار کهنه می شد.

تهیه کننده سریال «یلدا» در خصوص وضعیت پخش این سریال نیز به خبرنگار ما گفت: «یلدا» از ابتدا در 12 قسمت ساخته شده که همه 12 قسمت آن نیز از شبکه یک پخش می شود.

یلدا برای شبکه شما ساخته نشد

وی در پاسخ به اینکه بهتر نبود این سریال با توجه به معرفی و نشان دادن فضا و لهجه شهرستان بسطام از شبکه استانی شما پخش می شد، توضیح داد: قرار بود سریال «یلدا» از یک شبکه رسمی و سراسری پخش شود و شبکه شما نیز یک شبکه دیجیتال است که به صورت سراسری برای همه قابل دریافت نیست.

خوش رزم در خصوص نحوه انتخاب بازیگر نقش یلدا در این سریال بیان کرد: برای انتخاب این شخصیت نظر کارگردان این بود که از یک بازیگر ناشناس استفاده شود که از چندین نفر تست گرفته شد و در نهایت سحر افتاده برای ایفای نقش یلدا انتخاب و برای اولین بار جلوی دوربین رفت.

یلدا «شب دهم» نمی شود

تهیه کننده سریال «یلدا» در پایان در خصوص شباهت مضمون داستانی این سریال با سریال «شب دهم» ساخته حسن فتحی که دز هر دو اثر اجرای تعزیه شرط تحقق یک موضوع قرار داده شده است؛ یادآور شد: قرار دادن شرط اجرای تعزیه در این سریال بهانه ای برای نزدیک تر کردن اعضای خانواده زاهدی به یکدیگر و بازگشت به سنت ها و اصولشان است و هیچ شباهتی بین این دو مجموعه وجود ندارد. در واقع با اجرای این تعزیه رابطه بین آفاق و علی(فرزندان زاهدی) که دچار تنش های زیادی است بهبود پیدا می کند که این داستان هیچ ارتباطی به قتل هایی که در تعزیه شب دهم اتفاق می افتد، ندارد.

بنابراین گزارش، داستان یلدا درباره حاج محمد علی زاهدی مشهور به مندلی که سال هاست سنت تعزیه خانی را در شهرستان بسطام حفظ کرده است با نزدیک شدن زمان مرگش احساس می‌کند که خطا یا گناهی در گذشته باعث تنهایی و آشفتگی امروز او و دور افتادن فرزندانش از اصالت هاست؛ وی به جستجو در گذشته اش می پردازد تا این که ...

چنگیز جلیلوند، محمدرضا شریفی‌نیا، الهام پاوه‌نژاد، مهرداد ضیایی و فریبا کوثری از بازیگران اصلی این مجموعه هستند و داوود میرباقری، کارگردان مجموعه مختارنامه نیز به عنوان مشاور در مجموعه یلدا حضور دارد.

بهروز خوش‌رزم ،«یلدا» را به کارگردانی حسن میرباقری در 12 قسمت و در گروه معارف، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس مرکز سیمافیلم تهیه کرده است.

 

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 24 دی 1391    | توسط: بسطام نیوز    | طبقه بندی: اخبار شهرستان بسطام، شهرستان بسطام، اخبار ایران و جهان،     |
نظرات()