جام جم آنلاین: همزمان با سالگرد اربعین حسینی، پخش مجموعه تلویزیونی «یلدا» به کارگردانی حسن میرباقری از امشب آغاز می‌شود.

 

 

 

به گزارش جام‌جم آنلاین به نقل از روابط عمومی شبکه یک سیما، این مجموعه از امشب ساعت 22 و 15 دقیقه روی آنتن می رود و باز پخش آن روز بعد ساعت 15 و 15 دقیقه است.

این مجموعه 12 قسمتی، مضمونی عاشورایی دارد و موضوع محوری آن زندگی و مرگ یک تعزیه‌خوان پیشکسوت است.

چنگیز جلیلوند، محمدرضا شریفی‌نیا، الهام پاوه‌نژاد، مهرداد ضیایی و فریبا کوثری از بازیگران اصلی این مجموعه هستند و داوود میرباقری، کارگردان مجموعه مختارنامه نیز به عنوان مشاور در مجموعه یلدا حضور داشته است.

خلاصه داستان «یلدا» از این قرار است: حاج محمدعلی زاهدی مشهور به مندلی که سالهاست سنت تعزیه‌خوانی را در شهرستان بسطام حفظ کرده است با نزدیک شدن زمان مرگش احساس می‌کند که خطا یا گناهی در گذشته موجب تنهایی و آشفتگی امروز او و دور افتادن فرزندانش از اصالتهاست؛ وی به جستجو در گذشته‌اش می‌پردازد.

پایان تصویربرداری یلدا

تصویربرداری این سریال همزمان در تهران و بسطام توسط دو گروه انجام شد و امروز كار ضبط آخرین نماهای «یلدا» به پایان می‌رسد. البته بیشتر لوكیشن‌های سریال در بسطام واقع شده و چند صحنه كوتاه در تهران تصویربرداری شده است، چون همان‌طور كه در خلاصه داستان آمده بیشتر ماجراها در بسطام و شاهرود اتفاق می‌افتد. هم‌اكنون گروه سازنده سریال مشغول انجام آخرین مراحل صداگذاری است. ترانه تیتراژ پایانی توسط مازیار فلاحی خوانده شده و شعر آن نیز توسط خودش سروده شده است.

شخصیت اصلی این قصه یك تعزیه‌خوان است كه وصیت می‌كند بچه‌هایش تعزیه حضرت ابوالفضل(ع) را اجرا كنند. در صورتی بچه‌ها می‌توانند بقیه وصیت را اجرا كنند كه این شرط محقق شود. این فرزندان هر كدام در یك جایی زندگی می‌كنند و با یكدیگر اختلاف‌نظر دارند. گردهم آوردن این فرزندان برای اجرای تعزیه گره اصلی داستان را شكل می‌دهد.

در این سریال چنگیز جلیلوند در نقش حاج ممدلی جلوی دوربین رفته است. الهام پاوه‌نژاد(عاطفه) و فریبا كوثری(آفاق) دختران حاج ممدلی هستند و بیژن افشار نقش عاصف، پسر حاج ممدلی را بازی می‌كند. علی زاهدی یكی از فرزاندان این تعزیه‌خوان است كه محمدرضا شریفی‌نیا در این نقش ظاهر شده است. حامد میرباقری نیز نوه حاج ممدلی و پسر علی زاهدی(شریفی‌نیا) است. ساغر عزیزی نیز در نقش همسر علی زاهدی ظاهر شده است. سیدمهرداد ضیایی نیز در نقش كاوه، شوهر آفاق جلوی دوربین رفته است.

بازگشت به سنت‌ها راه‌حل یلداست

مخاطبان سینما و تلویزیون حسن میرباقری را به عنوان بازیگر می‌شناسند. آخرین نقش‌آفرینی این بازیگر در تلویزیون ایفای نقش «ابراهیم اشتر» در سریال مختارنامه بود. نام حسن میرباقری را باید در كنار دیگر افرادی كه از بازیگری به كارگردانی گرایش پیدا كرده‌اند، قرار داد. افرادی مثل فرامرز قریبیان، مجید مجیدی و شهره لرستانی كه هر دو حوزه را آزموده‌اند.

حسن میرباقری، كارگردان سریال «یلدا» در گفت‌وگو با جام‌جم گفت: در این سریال مراسم آیینی تعزیه به عنوان نمادی از سنت‌های قدیمی مطرح می‌شود. «یلدا» بازگشت به سنت‌ها را به عنوان یك راه‌حل ارائه می‌دهد. به نظر من در دنیایی كه دنیای پیچیده‌ای است و فناوری همه چیز را دستخوش تغییر كرده است، پناه بردن به سنت‌ها و ریشه‌های اصیل می‌تواند راهگشا باشد.

وی افزود: البته وجوه نمایشی تعزیه هم برای ما مهم بود. یلدا نشان می‌دهد كه در دل مناسبات آدم‌ها، تعزیه چطور تجلی می‌كند و چگونه با حیات آنها گره می‌خورد.

میرباقری درباره شایعه ابهام در نحوه پخش سریال یلدا توضیح داد: نمی‌دانم منبع و منشا این شایعه كجاست، اما از ابتدا هم قرار بود كه سریال از شبكه یك پخش شود و بحث شبكه‌های دیگر در میان نبود.

این كارگردان تاكید كرد:‌ من ترجیح می‌دهم بعد از پخش این سریال و دیدن واكنش‌های مردم اظهارنظر كنم. مسلما برای من این سریال كار خیلی سنگینی بود و برایم مهم است كه نتیجه‌اش چه می‌شود. احتمال دارد بعد از این سریال كار ساخت مجموعه‌ای دیگر را هم آغاز كنم.

داوود میرباقری،‌ كارگردان سریال مختارنامه در گفت‌وگو با فارس درباره نقش خود در مجموعه یلدا گفت:‌ من دوست دارم به ساختن كارهای سیاسی، اجتماعی‌ مثل رعنا برگردم. اگر هم خودم به شخصه برنگردم،‌ در ساخت محصولاتی مثل سریال یلدا حضور پیدا می‌كنم كه تولیدشان در همین راستاست. من در تدوین، مشاوره و نگارش بخشی از فیلمنامه سریال یلدا مشاركت داشتم و آن را یك كار سیاسی، اجتماعی می‌دانم. من هم تا جایی كه توانستم به لحاظ فكری موثر باشم، در این كار حضور داشتم.

بهروز خوش‌رزم ،«یلدا» را در 12 قسمت و در گروه معارف، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس مركز سیمافیلم تهیه كرده است.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 13 دی 1391    | توسط: بسطام نیوز    | طبقه بندی: اخبار شهرستان بسطام، شهرستان بسطام، شهرستان بسطام،     |
نظرات()