بیش از یک­سال از تشکیل شهرستان­های جدید آرادان و میامی در استان سمنان می­گذرد. هر ­چند هنوز هم فقدان برخی از زیرساخت­های ضروری در این شهرستان­های جدید مشکلاتی را ایجاد کرده و حتی به گفته برخی از مقامات و مسئولین استانی، شهرستان­های میامی و آرادان سهمی از بودجه سال 91 را به خود اختصاص نداده­اند و .... . با این همه اگر قضاوتی صادقانه داشته باشیم، بایستی ایجاد شهرستان­های جدید را گامی مثبت در راستای برقراری عدالت و حرکت به سوی توسعه قلمداد کنیم. سال گذشته و پس از اعلام شهرستان شدن میامی، نشریه « پارسیای قومس » در پرونده­ای به اختصار برخی از پتانسیل­های تشکیل شهرستانی جدید در استان با نام « بسطام » را برشمرد.

امروز پس از گذشت یک­سال از آن پرونده و صحبت­ها زمزمه­هایی مبنی بر ایجاد شهرستان بسطام شنیده می­شود و خوشبختانه با پوشش خبری در میان رسانه­های مکتوب و مجازی هم مواجه گردیده است.

حقیقت این است که بسطام نسبت به شهرستان­های میامی و آرادان و حتی مهدیشهر از جمعیت و وسعت بیشتری برخودار است؛ هر­چند نبود بسیاری از ساخت­ها و زیر­ساخت­ها در آن مشاهده می­شود، ولی در واقع تشکیل شهرستان بسطام می­تواند قدمی مثبت در راه رسیدن آروزی دیرینه ساکنین این منطقه و همان « استان شاهوار » است.

*گام نخست : نامه­نگاری با رئیس­ جمهور

بسطام شهری قدیمی و منطقه­ای با پتانسیل­های بالای کشاورزی، دامپروی، گردشگری و .... است. مردم در این ناحیه از دیر باز خواست شهرستان شدن را بیان می­کردند و البته تلاش­هایی نیز در این زمینه بوده که بعلت عدم­انسجام کافی با موفقیت مواجه نشده­اند. شاید اولین اقدام هماهنگ مردم بخش بسطام برای نیل به هدف­شان (شهرستان شدن بسطام) را بتوان در آبان­ماه سال گذشته جست. مدتی پس­از آنکه تشکیل دو شهرستان جدید آرادان و میامی در راس اخبار قرار گرفت، نامه­ای خطاب به رئیس­جمهور توسط « مردم شهید پرور بسطام » تنظیم و رسانه­ای گردید.

نامه مذکور با ادبیات ساده بسیاری از قابلیت­های بخش بسطام برای شهرستان شدن را یادآوری کرده و در بخش­هایی قسمتی از خواسته مردم این منطقه را بیان نموده بود. وجود 3 شهر و 31 روستا، جمعیتی بالغ ­بر 50 هزار نفر، وسعتی بیش از 32 هزار کیلومترمربع، وجود مجموعه­هایی تاریخی و گردشگری، وجود 2 ناحیه صنعتی، عنوان شهر نمونه گردشگری و .... تنها بخش­هایی از توانمندی­های بسطام برای شهرستان شدن بود، که در نامه­ای با عنوان « برای حل مشکلات بخش بسطام چاره­ای جز شهرستان شدن نداریم » به آن اشاره گردیده بود.

*گام دوم : مخالفت های اولیه مسئولین

پس از آنکه میامی در منطقه تبدیل به شهرستان شد، انرزی مضاعفی در میان شهروندان بسطام و بیارجمند بوجود آمد و از سوی دیگر گروه بسیاری از مسئولین و دست­اندرکاران شاهرود نیز این مهم را مقدمه­ای برای دست یافتن به « استان شاهوار » قلمداد کردند. پس­از مدتی و با نزدیک شدن به ایام انتخابات مجلس نهم بحث پیرامون مشکلات و پتانسیل­های بخش بسطام با عنایت به رای­آور بودن آنها تبدیل به یکی از موضوعات مهم در صحبت­های کاندیداهای انتخابات گردید. پس­از اعلام نتیجه انتخابات اما وضعیت پیگیری خواسته­های بخش بسطام در شرایطی همانند رکود فرو­ رفت. پس از مدتی خلخالی معاون سیاسی استانداری سمنان در مصاحبه­ای با هفته­نامه کندوی البرز در شماره 189 از عدم­امکان استان شدن شاهرود سخن گفت. در شماره 189 کندوی البرز، مورخ 31/02/91 معاون استاندار سمنان مهمترین علت تشکیل استان جدید را موضوع جمعیت در این منطقه عنوان کرد.

مدتی بعد مهندس شریعتمدار­طهرانی در مجلس افطاری شاهرودی­های مقیم تهران، ایجاد شهرستان­های جدید را تجزیه­طلبی و عامل کوچک شدن شاهرود خواند. شعریتمدار­طهرانی در دلایل خود که در شماره 136 نشریه شاهرود پیام منتشر کرد، نیز دلایلی را فهرست­وار برشمرد. از فرمانداری ویژه و مشکل منابع آب شاهرود گرفته تا حد نصاب یک­میلیون نفری و مسائل مرتبط با اقطاب کشاورزی همه در میان مسائل مطرح شده سخنان سخنگوی شورای شهر شاهرود مطرح شد.

از سوی دیگر همانطور که در نامه به مردم بسطام به ریاست­جمهور نیز بیان شده بود، عمده مشکلات مردم بخش بسطام عبارت بودند از بیکاری، مسکن و ازدواج جوانان، توزیع ناعادله امکانات و بی­عدالتی و ....

*گام سوم : اقدامات تکمیلی شهروندان

کمبود امکانات تکمیلی در بخش بسطام مسئله­ای است که قدمتی تاریخی دارد، با این همه این مرتبه به نظر می­رسد که گویا مردم و مسئولین این بخش عزم خود را برای تبدیل شدن به شهرستان جدید جزم کرده­اند. در این میان شورای شهر بسطام مجدانه پیگیر این مهم است. در این مدت زمان اندک میدان میوه و تره­بار بسطام احداث گردیده است، معابر عمومی و عبوری ترمیم و بازگشایی شده است و حتی پارک­ها نیز به­سازی شده­اند و بسیاری دیگر فعالیت­های عمرانی در شهر بسطام صورت گرفته­اند. از سوی دیگر پس از چندین­سال تلاش و پیگیری مقدمات ساخت خوابگاه برای دانشجویان دانشکده بسطام صورت گرفته تا بتوان دانشکده بسطام را تبدیل به دانشگاه کرد. درمانگاه بسطام در این مدت تعمیر و مقدمات تبدیل آن به کلینیک نیز انجام شده است.

بسطام با وجود وسعت زیاد اما اختلافات قومی شاخصی در آن دیده نمی­شود و در میان شهروندان بسطامی وفاق و همدلی جزءامتیازات مثبت این بخش می­باشد. وجود کارخانه سیمان، پادگان­های 10 محرم سپاه و چهل­دختر لشکر 58 نیز از امتیازات ویژه بسطام برای تبدیل به شهرستان شدن می­باشد. از سوی دیگر کاظم جلالی چندی پیش در گفتگو با مهر با تاکید بر موقعیت خوب بسطام برای شهرستان شدن گفت : « شهرستان شدن بسطام باعث افزایش سرانه­مالی و توسعه عمرانی این منطقه می­شود. رئیس مرکز پژوهش­های مجلس نهم با اشاره به اینکه انجام تاخیر این­کار موجب بوجود آمدن و افزایش مشکلات اجرایی می­گردد. » وی افزود : مطالبه این امر باید متحدانه صورت بگیرد و اگر گروهی ناراضی هستند بایستی به خوبی توجیه شوند تا از بروز مشکلات در روند اجرایی این کار جلوگیری به عمل آید.

*گام آخر : زمزمه های شهرستان شدن بسطام

مدتی است که زمزمه­هایی مبنی بر ایجاد شهرستان جدید در استان سمنان شنیده می­شود. صحبت­هایی که در صورت عملی شدن آن بسیاری از مشکلات این بخش و مردم آن مرتفع می­گردد. با توجه به صحبت­هایی که مسئولین در ایام اخیر داشته­اند، به نظر می­رسد که گام­نهایی تشکیل شهرستان بسطام در حال برداشتن است و امید به تحول در بسطام شاهرود بسیار پر­رنگ شده است. در نشریات و خبرگزاری­های استان سمنان نیز خوشبختانه اخبار این مهم پیگیری می­شود و گویی همه در انتظارند تا مصوبه جدید یا پیگیری­های مسئولین به این امر بیانجامد.

مدتی­قبل معاون سیاسی - امنیتی استاندار سمنان در گفتگو با مهر گفت : « شرایط شهرستان شدن بسطام از نظر استان مطلوب است و می­توان گردشگری را از قابلیت­های این بخش دانست. » خلخالی با اشاره به برخی مشکلات موجود در را شهرستان شدن بسطام و نظر مثبت استان در این مورد افزود : « مقدمات شهرستان شدن بسطام در حال انجام است و امیدواریم با پذیرش مرکز به زودی ارتقای شهرستان بسطام اتفاق بیافتد. »

مشکلات فراوان ساخت و زیر­ساختی در بخش بسطام مشاهده می­شود که می­تواند سیر تشکیل شهرستان بسطام را با کمی تاخیر مواجه کند. از مهمترین آنها نبود یا کمبود محیط­های اداری و اساسی در بسطام است، که بعلت نزدیکی به شاهرود در شاهرود مستقر شده­اند. از سوی دیگر با تشکیل شهرستان بسطام و تقسیمات جدید از جمله ایجاد شهرستان­ها و شهرهای جدید در این منطقه رویای « استان شاهوار » دست یافتنی­تر به نظر می­رسد.

بایستی در نظر داشت که ایجاد شهرستان جدید در منطقه چه بسطام، بیارجمند یا در هر نقطه دیگر شاید در انتها به تشکیل استان جدید نینجامد؛ اما قطعا در نهایت حرکتی مهم در راه برقراری عدالت، توزیع عادلانه امکانات و مرتفع گردیدن مشکلات ساکنین منطقه است.

به نقل از پارسیا نیوز

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 1 آذر 1391    | توسط: بسطام نیوز    | طبقه بندی: شهرستان بسطام، اخبار شهرستان بسطام،     |
نظرات()