شاهرود - خبرگزاری مهر: چند وقتی است که زمزمه های اضافه شدن یک شهرستان به شهرستانهای استان سمنان شنیده می شود، زمزمه هایی که اگر اجرایی شود بسیاری از مشکلات این بخش و مردم آن مرتفع خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، همنوایی زمزمه ها جهت اضافه شدن یک شهرستان به شهرستان های استان سمنان با هدف کاهش مشکلات این بخش و مردم آن به گوش میرسد و گویی برای تحقق این امر همه بسیج شده اند.

اولین زمزمه ها شهرستان بسطام همزمان با نامه های ارسالی مردم و مسئولین شهرستان میامی برای ارتقاء آن بود اما آنچه بسیار مورد توجه قرار می گیرد قابلیت بالای بسطام برای شهرستان شدن است.

شهرستان شدن بسطام، جزء تیترهای داغ نشریات استان سمنان

این روزها خبر شهرستان شدن بسطام، جزء تیترهای داغ نشریات استان سمنان است و همه در انتظارند تا مصوبه جدید یا پیگیری هر یک از مسئولین شهرستان شاهرود و استان به این مهم بیانجامد.

به همین منظور با دعوت محمدهاشم حسنی رئیس شورای شهربسطام به این شهر سفرکردیم تا از نزدیک فعالیت های انجام شده برای ارتقای این بخش به شهرستان را ببینیم.

در شورای شهر پیگیر فعالیتهای آن ها برای دستیابی به این خواسته مهم مردم و مسئولین شهر بسطام شدیم.

احداث میدان میوه و تره بار بسطام، پیگیری احداث استخر سر پوشیده، ترمیم و بازگشایی معابر ضروری و رسیدگی به پارک ها، بخشی از فعالیت های عمرانی انجام شده در این مدت بوده است.

تلاش مسئولان برای ارتقاء دانشکده بسطام به دانشگاه

از دیگر فعالیت های انجام شده انتقال دانشجویان کشاورزی شاهرود به دانشکده بسطام بعد از چندین سال و تلاش مسئولین برای احداث خوابگاه برای گسترش دانشکده و تبدیل آن به دانشگاه بسطام، تعمیر درمانگاه بسطام و پیگیری جهت تبدیل آن به کلینیک و استفاده از پزشکان متخصص در آینده نزدیک، ساخت پایگاه بسیج، تکمیل سالن ورزشی شهید چمران به کمک مهندس چمران رئیس شورای عالی استان ها و ایجاد کمپ کارگری جهت مرتفع کردن تجمع کارگران در میدان مرکزی شهر است.

با توجه به این که بسطام با قدمت تاریخی بسیار زیاد حدود 8000 سال قبل تا قاجاریه و صفویه، دارای بیش از شش دوره تاریخی ابنیه و امکنه های متنوع دارد و حضور "امام زاده محمد" و "بایزید بسطامی"، "شیخ ابوالحسن خرقانی" و همچنین جنگل های ابر و اولنگ و آبشار مجن می تواند به عنوان قطب صنعت توریسم استان سمنان، گردشگران زیادی را به سمت خود جذب کند.

سابقه دیرینه بسطام در تاریخ سرزمین پهناور ایران

سابقه دیرینه بسطام در تاریخ این سرزمین، نمونه های زیادی را به خود اختصاص داده ازجمله اینکه ارگ بسطام استانداری کاملی بوده و دوره ای از تاریخ به عنوان مرکز حکومت قومس تجلی خاصی یافته است و عواملی مانند رکود قاجار و ضعف دولت مرکزی باعث رکود این شهر نیز شده است.

از ویژگی های مهم شهر بسطام عدم وجود اختلافات قومی و وجود وفاق و همدلی در بین مردم، وجود کارخانه سیمان، پادگان های 10 محرم سپاه و 40 دختر لشکر 58 تکاور ذوالفقار، دو حوزه علمیه خواهران و برادران است که می تواند نقش تعیین کننده ای در بدست آوردن عنوان شهرستان به بسطام داشته باشند.

افزایش سرانه مالی و توسعه عمرانی بسطام

نماینده شهرستان های شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی نیز در گفتگو با مهر ضمن تاکید بر اینکه منطقه بسطام موقعیت بسیار خوبی برای شهرستان شدن دارد، اظهار داشت: شهرستان شدن بسطام باعث افزایش سرانه مالی و توسعه عمرانی این منطقه می شود.

وی با اشاره به اینکه هر چه کار با تاخیر انجام شود و تعلل پیش آید مشکلات اجرایی آن هم افزایش خواهد یافت، تصریح کرد: مطالبه این امر باید متحدانه صورت بگیرد و اگر گروهی ناراضی هستند باید به خوبی توجیه شوند تا از بروز مشکلات در روند اجرای این کار جلوگیری به عمل آید.

شرایط شهرستان شدن بسطام از نظر استان مطلوب است

معاون سیاسی امنیتی استاندار سمنان نیز در گفتگو با مهر پیرامون ارتقاء بخش بسطام به شهرستان گفت: شرایط شهرستان شدن بسطام از نظر استان مطلوب است و می توان گردشگری و... را از قابلیت های این بخش دانست.

معاون سیاسی امنیتی استاندار سمنان با اشاره به نزدیکی این بخش به شهر شاهرود، افزود: موانعی نیز برای ارتقاء این شهرستان وجود دارد ولی نظر استان در این خصوص مثبت است و امیدواریم بتوانیم از نظر کارشناسی این موضوع را حل کنیم.

خلخالی در خاتمه یادآور شد: مقدمات شهرستان شدن بسطام در حال انجام است و امیدواریم با پذیرش مرکز به زودی ارتقای شهرستان بسطام اتفاق بیافتد.

................

گزارش از رضا مهدیان

نوشته شده در تاریخ جمعه 19 آبان 1391    | توسط: بسطام نیوز    | طبقه بندی: اخبار استان سمنان، اخبار شهرستان بسطام، اخبار شهرستان بسطام،     |
نظرات()