مدیر دفتر انجمن دوستداران حافظ در شاهرود گفت: از نوادگان مولانا جلال الدین بلخی بویژه خانم آسین چلبی ریییس مرکز فرهنگی مولانا در قونیه برای بازدید از آرامگاه 2 عارف نامی ایران بایزید بسطامی و شیخ ابوالحسن خرقانی در بسطام دعوت به عمل آمد.

به گزارش پایگاه خبری بسطام نیوز، مجیدپازوکی افزود: این دعوت رسمی در جریان برگزاری آیین سالگرد وفات مولانا در شهر قونیه انجام شد که با استقبال مواجه گردید.

وی ادامه داد: با هماهنگی انجام شده با مسوولان مرکز فرهنگی مولانا ، تابلو آرامگاه بایزید برای معرفی بیشتر این شخصیت بی نظیر در این مرکز نصب گردید.

پازوکی گفت: در آیین سالگرد وفات مولانا جلال الدین محمد بلخی در شهر قونیه، بسیاری از چهره های فرهنگی و هنری از ایران نیز حضور داشته و به اجرای برنامه و سخنرانی برای معرفی این عارف متفکر و شاعر عالی قدر پارسی گوی به جهانیان پرداختند.

26 آذر سالروز وفات مولانا جلال الدین محمد بلخی بود.

در آیین سالگرد وفات مولانا ، چهره هایی چون شهرام ناظری، توفیق سبحانی، حسین پرنیا، مجید درخشانی، شاهو عندلیبی و مجید پازوکی از ایران حضور یافته بودند.

مولانا جلال‌الدین محمد بلخی مشهور به مولوی شاعر بزرگ قرن هفتم هجری قمری که در سال 604 هجری قمری در بلخ زاده شد. به سبب رنجشی که بین پدر مولانا با سلطان محمد خوارزمشاه پدید آمده بود از بلخ بیرون آمد و بعد از مدتی سیر و سیاحت به قونیه رفت.

وی در سال 672 هجری قمری در قونیه وفات یافت. از آثار او می‌توان به مثنوی، دیوان غزلیات یا کلیات شمس، رباعیات، مکتوبات، فیه مافیه و مجالس سبعه اشاره کرد.

منبع: ایرنا

نوشته شده در تاریخ جمعه 1 دی 1396    | توسط: بسطام نیوز    | طبقه بندی: بسطام، اخبار شهرستان بسطام، مشاهیر شهرستان بسطام، بایزید بسطامی، شیخ ابوالحسن خرقانی،     |
نظرات()