تخریب دیوار ساحلی رودخانه و خطر وقوع سیل در روستای ابرسجتخریب دیوار ساحلی رودخانه روستای ابرسج و خطر وقوع سیل در این روستا، شبکه آب فرسوده و ترکیدگی لوله های آبرسانی، مهمترین مشکل روستای ابرسج است.

به گزارش پایگاه خبری بسطام نیوز، اسماعیل کوثری دهیار روستای ابرسج، تخریب دیوار ساحلی رودخانه این روستا را یکی از مشکلات روستای ابرسج عنوان کرد و گفت: دیوار ساحلی رودخانه روستای ابرسج که از وسط روستا می گذرد حدود 6 یا 7 سال پیش بر اثر وقوع سیلاب تخریب شده است و امنیت منازل اهالی روستا را دچار مشکل کرده است.

وی با بیان اینکه اگر سیلی بیاید منازل اهالی روستا در معرض تخریب قرار دارد اظهار کرد: شرایط روستای ابرسج به گونه ای است که به محض وقوع بارندگی شدید اهالی خانه های خود را ترک گفته و از خانه ها بیرون می آیند تا در صورت تخریب خانه ها بر اثر سیلاب امنیت جانی داشته باشند.

دهیار روستای ابرسج به بازدید چندین باره فرماندار شاهرود، بخشدار بسطام و مدیر بنیاد مسکن از این منطقه اشاره کرد و افزود: متاسفانه از این بازدیدها چیزی عاید روستا نشده است، تنها ردیف بودجه ای را هم که برای دیوار ساحلی روستا در نظر گرفتند اعتبارش هنوز تخصیص داده نشده است.

شبکه آب فرسوده و ترکیدگی لوله های آبرسانی

کوثری شبکه آب فرسوده روستای ابرسج را یکی دیگر از مشکلات این روستا عنوان و بیان کرد: بخاطر فرسودگی تاسیسات آبرسانی روستا ترکیدگی و هدر رفت آب زیاد است و ماموران و پیمانکاران آب و فاضلاب روستایی هم که برای تعمیر می آیند آسفالت و معابر روستا را هم تخریب کرده و اقدام به پر کردن چاله ها و گودال هایی که حفر کرده اند نمی کنند که بارها باعث شده است حوادث ناگواری از جمله سقوط افراد یا وسایل نقلیه در داخل گودال ها اتفاق بیفتند.

وی تاکید کرد: پر کردن چاله ها و گودال هایی که توسط پیمانکاران آب و فاضلاب روستایی برای تعمیر تاسیسات آب رسانی حفر می شود وظیفه دهیاری نیست اما برای آسایش و رفاه مردم تا جایی بتوانیم آنها را پر می کنیم.

دهیار روستای ابرسج یادآور شد: دهیاری ابرسج سال گذشته بالغ بر 18 میلیون تومان برای آسفالت و لکه گیری خیابان ها و معابر روستا هزینه کرد اما الان چیزی از آن باقی نمانده است و دست اندازها و تخریب های آسفالتی که پیمانکاران آبفار بر جای گذاشته اند باقی مانده است.

کوثری وجود نقطه حادثه خیز در جاده اصلی روستا را یکی دیگر از مهم ترین مشکلات روستای ابرسج عنوان کرد و گفت: پشت روستای ده خیر و در جاده اصلی دسترسی به روستای ابرسج پیچ خطرناکی است که در طول سال چندین مورد واژگونی خودرو گزارش می شود که نیاز به اصلاح دارد و در چند سال گذشته دختر خانم 17 ساله ای بر اثر واژگونی خودرو در این منطقه فوت کرد.

وی در خصوص مشکلات شهرک ولیعصر(عج) روستای ابرسج بیان کرد: دو دره در نزدیکی شهرک واقع شده است که سیلاب آن مشرف به شهرک است و در صورت وقوع بارش باران شدید شهرک در معرض سیلاب قرار دارد.

دهیار روستای ابرسج با بیان اینکه احداث کانال هدایت آب راه حل مشکل شهرک است عنوان کرد: بنیاد مسکن زیرساخت ها را به صورت کامل انجام نداده و آبهای سطحی را هدایت نکرده است لذا وقوع بارندگی و سیلاب در طول این چند سال باعث از بین رفتن سایر زیرساخت ها نیز شده و باعث می شود آب به داخل خانه های مردم برود.

عدم وجود بهورز آقا در خانه بهداشتی روستای ابرسج

کوثری در بخش دیگری از صحبت های خود به عدم وجود بهورز آقا در خانه بهداشت روستایی ابرسج اشاره کرد و افزود: تنها یک بهورز خانم داریم که تزریقات مربوط به آقایان را انجام نمی دهد، درمانگاه و پزشک ثابت نداریم و روستای ده خیر نیز تحت پوشش خانه بهداشت روستای ابرسج است.

جاده سخت و صعب العبور به مراتع عشایر ابرسج

وی در ادامه صحبت های خود جمعیت روستا را براساس آخرین سرشماری سال 95، هزار و 4 نفر اعلام کرد و گفت: روستای ابرسج ییلاقی است و بخشی از جمعیت این روستا عشایر و افرادی هستند که در نیمه اول سال برای امورات کشاورزی به روستا می آیند بالغ بر 600 نفر به جمعیت روستا اضافه می شود و با فرارسیدن نیمه دوم سال بعد از برداشت محصولات کشاورزی عشایر نیز به مناطق قشلاقی خود واقع در مانه و سملقان استان خراسان شمالی و شرق استان گلستان کوچ می کنند.

دهیار روستای ابرسج راه دسترسی بد و صعب العبور به مراتع را از مشکلات عشایر این روستا عنوان و بیان کرد: اگر راه دسترسی مناسبی برای مراتع ییلاق عشایر وجود داشته باشد باعث می شود سایر اعضای خانواده نیز در کنار مردان حضور داشته باشند و از نظر اقتصادی و هزینه ها به خانوارهای عشایر کمک می شود. 

تخریب دیوار ساحلی رودخانه و خطر وقوع سیل در روستای ابرسج/ کمبود سوخت نفت روستای طرود در سرمای زمستان

منبع: نسل شاهوار

نوشته شده در تاریخ شنبه 15 مهر 1396    | توسط: بسطام نیوز    | طبقه بندی: بسطام، شهرستان بسطام، اخبار شهرستان بسطام، روستای ابرسج،     |
نظرات()