محمد علی یعقوبیان شهردار بسطام شهردار بسطام با بیان اینکه شهرداری بسطام نیز مانند تمام شهرداری های استان سمنان با مشکلات مالی روبرو است، گفت: بودجه این نهاد در سال آتی 6 میلیارد و۲۰۰میلیون تومان بسته شده است.

به گزارش پایگاه خبری بسطام نیوز، محمدعلی یعقوبیان شامگاه سه شنبه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه ضمن بیان اینکه درسال ۹۲ بدترین شرایط بودجه به دولت و شهرداری ها اختصاص یافت و در سال ۹۴ با توجه به اینکه از نظر اعتباری شرایط خوب نبود، توانستیم افزایش ۲۰۰درصدی را در بخش بودجه شاهد باشیم که پنج میلیارد و ۲۰۰میلیون تومان آن محقق شد اما در سال آتی بودجه شهرداری بسطام شش میلیارد و۲۰۰ میلیون تومان بسته شده که در آن سهم تحقق عوارض نوسازی، ۶۰درصد پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه در توسعه شهری بسطام تلاش های بسیاری انجام شد، ابراز داشت: به منظور احیای بافت قدیم شهر تفاهم نامه با دانشگاه صنعتی شاهرود منعقد شد چرا که کار در شهر بسطام بسیار سخت و دشوار است و این امر نگاه ویژه ای را برای توسعه می طلبد، لذا مقرر شد تا در کنار تجربه های عملی، علم نیز ورود پیدا کند تا با ساخت ماکتی از دورنمای شهر بسطام بتوان هفت محله قدیمی بسطام را که نیاز به بازسازی دارد مجدد احیا کرد که در این بین تنها ۳۰درصد تفکر شهرداری در بسطام محقق شده و تلاش بر این است که این آرمان ها به سرانجام برسد.

مهاجرت مردم مهمترین دغدغه بسطام

شهردار بسطام با بیان اینکه یکی از دغدغه های این شهر مهاجرت است، افزود: با توسعه کلان شهرها، روستانشینان به بهانه ارزش افزوده به حاشیه نشینی سوق می یابند، این باید دغدغه مدیران و مسئولان استانی نیز باشد تا شاهد رفع آن باشیم همچنین شهرداری این آمادگی را دارد تا بهترین خدمات را به مردم ارائه دهد و تلاش بر این است که زیرساخت های شهری را با ارائه خدمات بهتر مهیا کنیم تا این روند مهاجرتی با کاهش مواجه شود.

یعقوبیان مهمترین مطالبه مردم را پیشرفت بسطام برشمرد و ابراز داشت: مردم معتقدند سال ها است از امکانات شهری دور نگه داشته شده اند و معتقد هستند بسطام با وجود زیرساخت های گردشگری و جمعیتی دارای پتانسیل های فراوانی برای پیشرفت دارا است.

وی در ادامه تصریح کرد: دولتمردان موظف هستند تا بهترین خدمات بهتری را به مردم ارائه دهند و مردم بسطام با شهدایی که تقدیم انقلاب کرده است شایسته بهترین خدمات هستند.

۱۶مکان ثبتی در بسطام وجود دارد

شهردار بسطام با بیان اینکه مردم از تبعیض ها دلواپس هستند و در جمهوری اسلامی به این امر التزام داریم که باید همه در کنارهم قرار گیرند، افزود: باید درایت به خرج دهیم چرا که مردم تابع قانون هستند و خواهان آن هستند که عدالت و توسعه را در جامعه به عینه مشاهده کنند.

یعقوبیان با بیان اینکه نبودن اداره میراث فرهنگی از دیگر مشکلات شهر بسطام است، ابراز داشت: ۱۶مکان ثبتی در حال حاضر در شهر بسطام وجود دارد که نبودن نماینده میراث باعث ایجاد مشکلات عدیده ای در این شهر تاریخی شده همچنین بافت قدیمی شهر تقریبا در حال نابودی و نیازمند احیا است.

وی در ادامه تصریح کرد: طرح جامع گردشگری بسطام به زودی ابلاغ می شود این طرح از سال ۸۰مطرح شده بود و امروز مشاهده می کنیم که خواسته مدیریت شهری و شورای شهر در آن دیده نشده است همچنین این طرح شامل الزاماتی است که مسکن و شهرسازی و وزارت مسکن آن را لحاظ کردند، از سوی دیگر ۴۰هکتار مجموعه بافت قدیمی و میراثی شهر بسطام است که برای توسعه در بحث نما سازی، مبلمان شهری و تجاری سازی  دارای ضوابط و مشکلاتی است.

المان نوروزی در بسطام نصب می شود

شهردار بسطام با بیان اینکه اولین مشکل طرح جامع گردشگری در این است که خود بافت و حوزه خدمات شهری نابود خواهد شد و باغات از بین رفته و از محدوده خدماتی خارج می شود، گفت: متاسفانه  با تفکر غلطی که در بالا وجود دارد، هر چه تلاش کردیم نتوانستیم مسئولان رامتقاعد کنیم که بازنگری شود.

یعقوبیان درپرسشی با موضوع المان شهری نیز، ادامه داد: برای این موضوع در ایام نوروز سفره هفت سین ایجاد و جانمایی خواهد شد و در تلاش هستیم تا میزبان خوبی برای مردم شهرستان و زائران علی بن موسی الرضا(ع) باشیم اما درباره المان ویژه بسطام باید گفت اگر صفر تا۱۰۰ المان مجموعه بایزید بسطامی در اختیار شهرداری قرار گیرد دغدغه ای از این بابت وجود نخواهد داشت که متاسفانه ساخت المان بایزد از اختیارات شهرداری خارج شده و طولانی شدن آن، کوتاهی شهرداری نیست بلکه نبودن اداره میراث فرهنگی در این شهر باعث شد تا بخش میراثی بسطام متولی نداشته باشد درحال حاضر ۵۰۰میلیون اعتبار برای ساخت المان بایزد منظور شده و هیچ نهادی مسئولیت احیای این مجموعه را بر عهده نمی گیرد.

وی با تاکید براینکه اگر مدیران به درستی عمل کنند بیکاری در جامعه وجود نخواهد داشت و نباید در حوزه زیرساخت های گردشگری و بیکاری دغدغه ای وجود داشته باشد.، گفت: دادگستری بسطام ۱۲سال پیش دایر شده ولی اداره ثبت املاک و اسناد که زیر مجموعه قوه قضائیه هستند، با وجود املاک و باغاتی که در بسطام وجود دارد، در شاهرود مستقر است و نبود این زیرساخت باعث شده تا حجم کاری زیادی متوجه شهرستان باشد، در صورتی که اگر این ادارات در بسطام ایجاد شود حداقل در سه شهر بسطام، کلاته خیج و مجن کار آسان تر پیش خواهد رفت.

شهر نمونه گردشگری نیازمند اعتبارات نمونه

شهردار بسطام با بیان اینکه در شهرهای نمونه گردشگری باید نگاه ویژه باشد، ابراز داشت: توسعه شهرهای نمونه گردشگری درحال حاضر یدک کشی نام و بدون اعتبارات است که این امر هزینه و زحمت شهرداری را افزون تر کرده در حوزه خدماتی و به ویژه اعتبارات باید نگاه ویژه مدیریتی دیده شود که با تلاش نماینده مردم شاهرود و میامی، فراکسیون شهرهای نمونه گردشگری در مجلس تشکیل خواهد شد.

یعقوبیان در ادامه تصریح کرد: باتوجه به رویکرد گردشگری شهر بسطام نیازمند آن هستیم که از بسطام تا دانشگاه کشاورزی را کاربری گردشگری تعریف کنیم که این امر به افزایش ماندگاری مسافر در شهر بسطام کمک می کند و برنامه های مشارکتی با بخش خصوصی درحال برنامه ریزی است و از سوی دیگر مشارکت بخش خصوصی به افزایش گردشگری و توسعه کمک شایانی می کند چرا که این طرح ها درآمد مستقیم برای شهرداری دارند.

وی درباره سوالی با موضوع بافت فرسوده شهری نیز، افزود: وجود بافت قدیمی بسطام نعمت بزرگی محسوب می شود چراکه توریست ها را وارد شهر می کند لذا یکی از این موارد احیای حمام قدیمی بسطام با ۳۸میلیون تومان هزینه بود که با مشارکت میراث فرهنگی مرمت سقف آن به انجام رسید و این ظرفیت می تواند به توسعه گردشگری شهر بسطام کمک شایانی کند.

وضعیت شهرک رضوی همچنان در دست رسیدگی

شهردار بسطام به پرسش خبرنگار مهر مبنی بر آخرین وضعیت رسیدگی به شهرک رضوی نیز ابراز داشت: در این شهرک نظافت عمومی طبق معمول چهارشنبه ها خدمات رسانی انجام می شود، حدود ۱۰۰کامیون نخاله های حریم این شهرک تا حدودی جمع آوری شده و برای احیای زیرساخت های لازم برای توسعه این شهرک تلاش های بسیاری از جمله تخصیص اعتبار آسفالت و بهینه سازی  شهرک در بودجه ۹۶ دیده شده است.

یعقوبیان در ادامه با بیان اینکه ایستگاه اتوبوس تعبیه شده و همه روزه نقل و انتقال مردم به شهر صورت می گیرد، گفت: بلوار داوود میرباقری محدوده شهرک احیا و برق کشی منطقه انجام شد و در حال حاضر نصب سرعت گیر محدوده شهرک نیز در شورای ترافیک شهرستان مصوب شده است.

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر آخرین رایزنی ها درباره پل عابر پیاده شهر بسطام، افزود: پل هوایی دغدغه سه ساله شهرداری بسطام است که در حال حاضر این پل نصب اما فاقد استاندارد های لازم است لذا با رایزنی های صورت گرفته با اداره کل پایانه های حمل و نقل مقرر شد که بهره برداری از پل زکات را به صورت کامل در اختیار شهرداری قرار دهند چرا که تاکنون پایانه ها ازهزینه کردن و پرداخت هزینه تعمیر آن امتناع می کند، گفتنی است تعمیر این پل ۴۰ میلیون تومان هزینه دارد و اگر پایانه ها آن را به شهرداری تحویل دهد قبل از سال نو به بهره برداری کامل خواهد رسید.

عضو هیچ حزبی نیستم

شهردار بسطام درباره استقبال شهر بسطام از نوروز گفت: در حال حاضر تمام مدارس شهر بسطام  شامل ۸۴ واحد تجهیز و آماده خدمت رسانی به مردم هستند و هتل جهانگردی بسطام و مجموعه اسکان موقت آماده پذیرش زائران خواهند بود و همچنین چادر هلال احمر در پارک ولایت و پارک جنب شهرداری برای ارائه خدمات به مسافران برپا می شود.

یعقوبیان در ادامه تصریح کرد: ۲۵و ۲۶اسفند جشنواره گلهای بهاری(سنجد) در شهر بسطام برگزار می شود و همچنین ۲۴اسفند ماه پایان سال جاری با جشنواره چهارشنبه بدون حادثه با هوا کردن بالن آرزوها به استقبال نوروز خواهیم رفت، همچنین در ایام نوروز ورودی شهر بسطام با پذیرایی چای صلواتی آماده خوشامد گویی به مهمانان بایرید بسطامی هستند و مکان های عمومی به صورت دوره ای بازدید خواهد شد و کشیک های شهرداری کار نظارت بر امور شهری را بر عهده خواهد گرفت.

وی افزود: حمام عمومی شهر بسطام با ۱۲انشعاب و همچنین سرویس بهداشتی های دو منظوره از جمله خدماتی است که در شهر بسطام برای زائران مهیا شده و همچنین با زیباسازی فضای شهری تا پایان سال به استقبال مسافران نوروزی خواهیم رفت.

شهردار بسطام همچنین در اظهاری نظری جالب درباره خبر عضویتش در حزب اعتدال و توسعه، گفت: نه من سیاسی هستم و نه جایگاه شهرداری، اینکه من و رئیس شورای شهر در یک نشست مدعو بودیم دلیل نمی شود در حزبی عضو باشیم لذا باید گفت در هیچ حزبی عضو نیستم.

منبع :مهر

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 18 اسفند 1395    | توسط: بسطام نیوز    | طبقه بندی: بسطام، شهرستان بسطام، اخبار شهرستان بسطام،     |
نظرات()