محمد رضا خباز استاندار سمناناستاندار سمنان حقوق شهروندی را بهترین دستاورد انقلاب دانست و گفت: بهتر بود منشور حقوق شهرندی در سال های اول انقلاب تدوین می شد و نبود آن یک چالش در جامعه بود.

به گزارش پایگاه خبری بسطام نیوز، محمدرضا خباز ظهر چهارشنبه در نشست شورای هماهنگی امور حقوقی دستگاه های اجرایی استان سمنان به میزبانی استانداری ضمن اشاره به اینکه تدوین منشور حقوق شهروندی بزرگترین دستاورد دولت یازدهم و نظام است، ابراز داشت: رعایت حقوق شهروندی را می توان در اندیشه ها و گفته های امام علی(ع) و حتی نامه ای که ایشان به مالک می نویسند به وضوح دید چرا که آن حضرت بارها به تبیین حقوق متقابل مردم به مسئولان و مسئولان به مردم تاکید دارند.

وی با بیان اینکه امام علی(ع) را می توان تبیین گر حقوق شهروندی دانست، افزود: ایشان به دشمنان خود سه حق، حضور در مسجد، قطع نشدن حقوق آن ها از بیت المال و حفظ جان، مال و ناموس آن ها در حکومت را اعطا کردند، حقی که امروز حتی در مترقی‌ترین جوامع نیز وجود ندارد و در عین حال غرب مستمرا مقوله حقوق بشر غربی را به سایر کشور ها به مثابه نسخه درمانگر تجویز می کند حال آنکه آموزه های دینی ما مسلمانان و بالاخص شیعیان مالامال از حقوق بشر واقعی است.

استاندار سمنان، با بیان اینکه امام علی(ع) ۴۰ماه حکومت کردند و این دوران بهترین حکومت های تاریخ اسلام است، ابراز داشت: امروز مسئولان ما باید سیره علوی را الگوی خود در مدیریت قرار دهند.

خباز با بیان اینکه بسیاری از کشورهای غربی که از دموکراسی تنها ادعایش را دارند برای مخالفانشان هیچ حقی قائل نیستند، گفت: این درحالی است که در دین مبین اسلام بند های متعددی برای حقوق بشر و منشور انسانی درباره اسرا، غیر مسلمانان، دشمنان و حتی متخلفان از قانون و حدود الهی وضع شده است.

وی افزود: نکته ای که تاریخ به آن اذعان دارد آن است که امیرالمومنان(ع) دراوج عزت حقوق دشمنان را رعایت می کرد و این نکته ای عجیب و درس گرفتنی است چرا که اگر در موضع عزت فردی قرار گرفت و آنجا رعایت حقوق فرد دیگری را کرد، می توان از او نام نیک ارائه داد وگرنه رعایت حق فرد از موضع ضعف کار دشواری نیست.

استاندار سمنان همچنین گفت: در سیره علی(ع) حکومت دینی جاده یک طرفه نیست که تنها حکمران مسائل را مطرح کند و رعیت بله قربانگو باشند در سیره علوی هم مردم بر حکومت حق دارند و هم حکومت بر مردم، لذا این اصل مشارکت دادن مردم در سرنوشتشان ریشه در دین مبین اسلام دارد و غرب نمی تواند ما را محکوم به عدم رعایت آن کند.

خباز افزود: امروز به برکت انقلاب اسلامی ایران و بیرون راندن رژیم سلطنتی که ۲۵قرن زندگی ایرانیان را تحت تاثیر قرار داده بود، رعایت حقوق حقه مردم در بخش های مختلف زندگی دیده می شود، امروز مردم به راحتی انتخاب می کنند و این نکته ای است که در برخی کشورهای مترقی دنیا نیز مشاهده نمی شود.

وی در ادامه به ضرورت رعایت حقوق شهروندی اشاره داشت و ابراز کرد: با نگاهی به قانون می توان دریافت که فصل سوم قانون اساسی بر تدوین منشور حقوق شهروندی تاکید ویژه ای دارد اما این اصل مهم و حیاتی در جامعه طی سال های گذشته با کم توجهی رو به رو شده بود حال آنکه خوشبختانه دولت یازدهم با عنایت به سیاست های توسعه اجتماعی نظام مقدس جمهوری اسلامی نسبت به تدوین حقوق شهروندی اقدام کرده و بر ما است تا از این امر حمایت کنیم.

استاندار سمنان درباره عدم اجرای حقوق شهروندی تا کنون، توضیح داد: رهبر معظم انقلاب در یکی از سخنان خود فرمودند «این منشور حقوق شهروندی از زمان ریاست جمهوری بنده قرار بود اجرایی شود» و این سخنان نشان می دهد که عزم ایجاد منشور حقوق شهوندی در دولت های قبل وجود داشته اما به دلایلی این اتفاق رخ نمی داده است اما خوشبختانه با حمایت و اظهار نظر حقوقدانانی که در راس آنها شخص رئیس جمهور قرار دارد خوشبختانه شاهد تدوین منشور حقوق شهروندی هستیم.

خباز با بیان اینکه حقوق شهروندی جز در سایه حمایت عامه مردم میسر نمی شود، ابراز داشت: یکی از اصول اصلی حقوق شهروندی آشنایی مردم با حقوقشان در عرصه های مختلف است که امیدواریم بتوانیم در سال های آتی شاهد این مهم باشیم.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 8 دی 1395    | توسط: بسطام نیوز    | طبقه بندی: اخبار استان سمنان، اخبار ایران و جهان،     |
نظرات()