1418542537411_100.jpgمدیرکل میراث‌فرهنگی ،صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان گفت :آبشار آلوچال از توابع بسطام و یکی از جاذبه‌های طبیعی استان سمنان است. 

محمدحسین بحرالعلمی اظهار کرد: ارتفاع این آبشار که در دامنه‌های شمالی البرز شرقی و آبخیز زرین گل قرار دارد، حدود 25متر است.

وی با اشاره به اینکه آلوچال شامل دو آبشار بزرگ است که عمدتا از چشمه های پرآب تغذیه می‌شود، تصریح کرد: این دو آبشار از فاصله چندصدمتری روی هم می‌ریزند و در نهایت آبشار اصلی را شکل می‌دهند.

بحرالعلومی با بیان اینکه اکثر اوقات مه سراسر منطقه را فرا گرفته است، گفت: قرار گرفتن در بین دو ناحیه آب و هوایی خزری و کویری موجب شده که در این منطقه همواره با تغییر اوضاع جوی روبرو باشیم.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان با اشاره به اینکه فاصله این جاذبه گردشگری زیبا از مرکز شهرستان 64کیلومتر است، خاطرنشان کرد: 50 کیلومتر از مسیر آسفالت و 9 کیلومتر شوسه است و همچنین باید 5 کیلومتر آن را پیاده روی کرد.

بحرالعلومی ادامه داد: برای دسترسی به این منطقه از بسطام به سمت آزادشهر حرکت و پس از طی 40کیلومتر جاده‌ای از جاده اصلی به سمت شمال منشعب می‌شود که طول آن حدود 10 کیلومتر است، این مسیر را ادامه داده تا به روستای ابر برسید.

وی اضافه کرد: در حاشیه شمال غرب روستا جاده‌ای خاکی ادامه می‌یابد که در انتها به شیرین آباد ختم می‌شود، از روستای ابر به سمت شیرین اباد حرکت و پس از مدتی به کوه رستم می‌رسید، در کنار این کوه یک مسیر پاگوبی وجود دارد که باید آن را ادامه دهید، در ادامه مسیر به یک منطقه زیبا می‌رسید که به دالان بهشت معروف است و از آنجا، مسیر را ادامه و پس از مدتی به یک راه فرعی دیگر رسیده که باید این مسیر یک ساعته را ادامه تا به آبشار آلوچال ابر برسید.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گفت: بهترین زمان برای بازدید از آبشار آلوچال بهار تا پاییز است.

وی با بیان اینکه این منطقه طبیعت بسیار زیبا و مفرحی دارد، افزود: نسترن وحشی، ارس، گون ، انواع گرامینه و کنگر و... از جمله گونه‌های گیاهی این منطقه ‌کبک‌، گراز، خوک، گربه وحشی، خرس، مار، قورباغه، گرگ و شغال از گونه های جانوری این منطقه است.


منبع :ایسنا

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 24 آذر 1393    | توسط: بسطام نیوز    | طبقه بندی: بسطام، شهرستان بسطام، اخبار شهرستان بسطام، جنگل ابر،     |
نظرات()