پرسش از بسطام؟؟؟

اکنون از بسطام با آن قدمت و عظمت گذشته اش سؤال می کنیم که:

ــ ای بسطام! آن چمن سبز و خرّم و پر وسعت تو که روزی اتراق گاه شاه عباس صفوی بوده حالا کجا است؟

ــ ای شهر باستانی! آن قلعه ای که قابوس وشمگیر تحت نظرحکومت وقت زندانی بود و تاریخ نام آنرا جُناشک ضبط کرده در کجای بسطام بوده است؟

ــ ای بسطام! از امیرتاج الدین بسطامی که گنجینه شاه خوارزم را تحویل گرفت چه چیزی و چه خبری داری؟

ــ ای بسطام! به چه علّت سلاطین سلجوقی آثاری در معماری در داخل و برای تو باقی گذاشتند؟

ــ ای شهری که ازنظر قدمت جزو نادرترین شهرهای ایران هستی و روزگاری دراز در سلطنت ساسانیان درخشیدی چرا از آن زمان چیزی به یادنداری و اگر داری کجا باید آنرا پیدا کرد؟

ــ ای بسطام! آن جمعیت فراوان، آن آبادانی کجا است؟

ــ ای شهر زیبای طبیعت رودخانه بزرگ و پر آبت بنام شاهرود که اضافه آب آن به دریای مرکزی (که فعلاُ کویر خشک است)سرازیر می گردید، چرا خشک شد و شرح جغرافیای آن کجا است؟

ــ ای بسطام که فرزند امام صادق (ع) را میزبان بودی و هم اکنون مانند ستاره ای روشن و درخشان زینت بخش مدن و اجتماع تو است با چه بیانی شرح این میزبانی را به تاریخ داده ای؟ از کرامتهایش چه انتشار دادی؟ از وجود پر برکت این امامزاده محترم و واجب التعظیم برای دیگران چه نقل نمودی؟

ــ ای شهر ادیب پرور که در سابق از هر روستا و دهکده هایت دانشمندانی چون حافظ ابرو، فروغی بسطامی، ابو عمرو بسطامی شافعی،ابوالحسن علی بیاری،بایزید بسطامی،ابو العباس احمد پسر علی بیاری،و دیگر ادیب مردان و دانشوران را پروریدی چرا نباید به دنیای علم و دانش تاریخت را اعلام کنی؟ و از این مقوله سخن زیاد است.

و سخن آخر اینکه:

ای بسطام! چرا نباید مانند شهرهای قدیمی چون قم،ری، اصفهان، نیشابور، ساوه، شوش دانیال، که هر کدام برای خود تاریخی مدون و در دسترس علاقمندان است، تاریخی درخور خود داشته باشی که چشم ادب دوستان را روشن کنی و آنها را همراه ورقهای خود به اعماق دنیای باستان سیر و گردش دهی، تا بدانند درطول دوران تاریخ برتو چه گذشته است؟

و هم اکنون ...

شهر نمونه گردشگری بین المللی بسطام بسوی آینده ای متفاوت

* تاریخچه (285kb)

* مجموعه تاریخی بسطام (1.17mb)

* مناطق دیدنی بسطام (416kb)

* بایزید بسطامی (508kb)

* شیخ ابوالحسن خرقانی (244kb)

نوشته شده در تاریخ جمعه 22 دی 1391    | توسط: بسطام نیوز    | طبقه بندی: اخبار شهرستان بسطام، شهرستان بسطام، شهرستان بسطام،     |
نظرات()