امروزه میراث فرهنگی و حفظ و صیانت از آن یک امر بدیهی در جهان می باشد ولی در کشور ما کمتر به این امر توجه می شود و در شهر ما نیز به آثار تاریخی بسیاری که وجود دارد، کم توجهی و البته گاهی هم بی توجهی می شود.

یکی از مهم ترین آثار مجموعه تاریخی شهر نمونه گردشگری بسطام که مورد غفلت واقع شده و کمتر که چه بگویم اصلاً به آن رسیدگی نمی شود محراب زیبا و جهانی مسجد جامع است ؛محرابی که یکی از زیباترین ها در کشور و حتی جهان است به دست فراموشی سپرده شده است و گردشگرانی که به بسطام می آیند از چنین از چنین اثر مهمی خبری ندارند!

محراب و مسجد(شبستان مسجد جامع) آسیب های بسیاری دیده است و مسئولان میراث فرهنگی هم انگار نه انگار!!

به عنوان مثال: گوشه های محراب رطوبت گرفته است، کناره های آن بر اثر گذشت زمان پر از لکه شده است؛ دیوار شبستان را سوراخ کرده و میله گذاشته اند، لوله های گاز را به دیوار تاریخی پیچ کرده اند قسمتی از دیوار را سفید کرده اند و ...

چند وقت قبل، تمبر محراب را منتشر کردند ولی ای کاش به جای این کار های نمادین به وضعیت اسفناک آن سر و سامان داده و محراب را ترمیم می کردند.

 


از مسئولین شهری و علی الخصوص شورای جدید خواهشمندیم توجه ویژه ای به این موضوع داشته باشند و علاوه بر ترمیم و حفظ اثر، برنامه ریزی کنند تا مردم و توریست ها این امکان را داشته باشند تا از این محراب کهن و زیبا بازدید نمایند.

با تشکر از افق بسطام

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 31 تیر 1392    | توسط: بسطام نیوز    | طبقه بندی: بسطام، شهرستان بسطام، اخبار شهرستان بسطام،     |
نظرات()